خرید اینترنتی سیم برق افشان/ کارخانجات تولیدی بهترین سیم و کابل


کابل برق یا شاه سیم  به یک یا چندین رشته کوچک سیم که در کنار هم قرار گرفته اند، و به هم بافته شده اند تا مجموعه واحدی را تشکیل دهند گفته می شود، کابل ها از سیم هایی در انواع مسی و آلومینیومی در سطوح مختلف ولتاژی بین  600  تا  1000  ولت تولید می شوند، و برای انتقال برق در کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، نوع دیگری از طبقه بندی کابل به صورت کابل های فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی است، که بر اساس کارایی کابل و نوع کاربردی که دارند ‌‌طبقه بندی می شوند.

اما سیم هایی که این کابل ها را تشکیل داده اند و سیم های ساختمانی، بالاخص به دو طبقه تک رشته ای برای استفاده تو کار و چند رشته ای برای استفاده رو کار تقسیم می شود. در اصل این تقسیم بندی نیز بر اساس جنس رویه و هادی انجام شده است. همچنین بر اساس ولتاژ کاری و حجم مورد نیاز تامین انرژی، سیم های ساختمانی به دو دسته سیم های تک فاز و سیم های چند فاز تقسیم می شوند.
در نتیجه برای سیم ساختمانی نمی توان قیمت واحدی را تعریف نمود و قیمت انواع سیم برق ساختمانی با توجه به کاربرد و جنس هادی و روکش متغیر خواهد بود و
قیمت گذاری بر اساس واحد طول (متر) انجام می شود.

خرید اینترنتی سیم برق افشان/ کارخانجات تولیدی بهترین سیم و کابل

تولیدی انواع سیم برق با بهترین کیفیت

تولیدی انواع سیم برق با بهترین کیفیت

مهندسان شبکه که در سراسر جهان کار می کنند، از اتصالات و پریز های مختلفی که در مراکز داده استفاده می شود آگاه هستند، با این وجود اگر نمی دانید از کابل های برق در آنجا استفاده می شود، اولین تجربه شما در یک مرکز داده در خارج از کشور دشوار خواهد بود، بیش از یک استاندارد در جهان وجود دارد، انواع مختلف سیم برق شاخه ها و اتصالات مختلف را می توان در کشور های مختلف پیدا کرد، در این مقاله انواع متداول سیم کشی برق NEMA و IEC را ارائه می دهیم و نکاتی درباره خرید ارائه می دهیم.

 سیم برق چیست؟

 سیم برق یک سیم بند یا یک سیم اصلی است که هر دو انتهای یک جفت کانکتور وجود دارد، هر دو انتها را از منبع تغذیه و دستگاه جدا کنید این بار اتصال موقتی یک وسیله الکترونیکی قابل حمل به منبع اصلی انرژی را تحمل می کند و می توان به راحتی از طریق سوکت دیواری یا کابل فرمت مسیر را هدایت کرد.

 انواع سیم برق NEMA

 انجمن ملی تولید برق (NEMA) انواع مختلف سیم برق را در آمریکای شمالی و سایر کشور ها دارای جریانهایی از  15A تا 60A و ولتاژ های از  125V به 600V را تأیید می کند،  انواع کانکتور های بی نظیر و غیر قابل تعویض بر اساس جریان یا ولتاژ خاصی ایجاد می شوند.

 اتصالات  NEMA تغییرات بسیاری در ایالات متحده و آمریکای شمالی وجود دارد،  NEMA 1-15-P و NEMA 5-15-P رایج ترین هستند،   NEMA Type 1  از یک پین گرد به طور مستقیم زیر دو پین مسطح تشکیل شده است، در حالی که NEMA Type 5 از پین سوم برای زمینی استفاده می کند.برای اطلاعات بیشتر، مشاهده کنید: درباره انواع سیم برق چقدر می دانید؟

 انواع سیم برق IEC

 IEC 60320  به عنوان یک استاندارد بین المللی شناخته می شود و توسط اکثر کشور های جهان استفاده می شود، مشخص می کند که دستگاه ها و اتصالات اتصال به منظور اتصال کابل های برق به دستگاه های برقی تا 250 ولت نمی توانند قفل شوند. 320 “به تعدادی از مشخصات توصیف اتصالات برق اشاره دارد، انواع مختلف سیم برق IEC 60320 در محدوده C1 تا C24 برای ترکیبات مختلف جریان، ولتاژ و دما مشخص شده است.   

 توجه: C13  ،C15  ،C19 بیشتر در مراکز داده استفاده می شود.

 IEC 60320 C13 در مقابل  سیم برق C15

 از تصویر بالا می بینیم که IEC C15 مشابه کابل برق C13 است، به استثنای شکاف در مقابل زمین در اتصال  C15 علاوه بر این، اتصال دهنده های IEC-C15 در ورودی های C14 کار می کنند. با این حال، اتصالات IEC-C13 در ورودی های C16 جای ندارد.

 اتصالات IEC-C15 مخصوص دستگاه های با دمای بالا (حداکثر 120 درجه سانتی گراد)، به عنوان مثال طراحی شده اند، کتری ها، کابینت، شبکه های کامپیوتری یا اتاق های سرور و همچنین سوئیچ های PoE  (توان بالای اترنت) با وات بالاتر.  در همین حال  سیم برق استاندارد   IEC-C13  (به اصطلاح اتصال IEC) از دستگاه های موجود در رایانه های شخصی/ رایانه های شخصی، مانیتور ها، چاپگر ها و تقویت کننده ها به سوئیچ هایی با پیکربندی ثابت پشتیبانی می کند، آن ها به طور معمول برای 15A / 250V (داخلی)  و  10A / 250V (بین المللی)  طراحی شده اند ، با دمای  70  درجه سانتی گراد.

 کشور های مختلف با استاندارد های مختلف

 اگرچه انواع سیم برق NEMAو IEC در اکثر کشور های جهان استفاده می شود، اما در درجه اول برای انواع کانکتور C13  ،C15، و C19 طراحی شده اند، برای سوکت از کشور به کشور دیگر متفاوت است.

 اروپا: CEE 7/7 (نوع E، نوع F)

 کابل برق یورو CEE 7/7. اکنون در بسیاری از کشور های اروپایی و در برخی از کشورهایی که از استاندارد CENELEC پیروی می کنند، استاندارد پلاگین de facto است.  

کشور های اروپایی که از CEE 7/7 استفاده نمی کنند عبارتند از:  دانمارک (AFSNIT 107-2-D1)، ایرلند، ایتالیا (CEI 23-50)، مالت (BS 1363)، قبرس (BS 1363)، جبل الطارق(BS 1363) و سوئیس (SEV 1011) محبوب ترین سیم های برق که از  کانکتور CEE 7/7  استفاده می کنند شامل  CEE 7/7  به  C13  ،CEE 7/7  به  C15  و  CEE 7/7  تا  C19 است.

 استاندارد های دیگر:  JIS C 8303، AS / NZS 3112  و غیره

 برخی از کشور های دیگر نیز استاندارد کانکتور  خود را دارند، به عنوان مثال استاندارد  استرالیا AS / NZS 3112

(نوع I)، استاندارد برزیلی NBR 14136 و استاندارد ژاپنی JIS C 8303 (نوع A ، B) و غیره با این وجود نکته مشترک این است که همه آن ها  استاندارد اتصال IEC 60320  را اتخاذ می کنند. 

این روز ها در جوامع مدرن، سیم های برق یکی از ملزومات لاینفک ساختمان ها و مکان های مختلف است و در نتیجه تامین ایمنی امری بسیار مهم به شمار می آید. در تولید سیم های برق، توجه به این نکته ضروری است که تولید سیم برق ساختمانی از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب باشد. لذا توصیه می شود که از تولیدی انواع سیم برق با بهترین کیفیت و یا برندی که توانسته است اطمینان بازار را نیز جلب نماید، محصولات مورد نیاز، خریداری شود. اما فراموش نکنید که توجه به استاندارد بودن محصول در همه حال اصلی ترین فاکتور در خرید است.
به طور کلی ساختمان سیم برق شامل رشته های فلزی از جنس مس و یا آلومینیوم (که عمدتا به صورت افشان یا چند رشته ای، مفتول، تک رشته ای و یا گرد و مثلثی هستند) و یک روکش عایقی که عمدتا در مصارف ساختمانی، از جنس PVC است،
می شود. اصلی ترین وظیفه روکش عایق تامین ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی است در نتیجه باید همواره از مواد با کیفیت و مرغوبی که دارای ویژگی هایی همچون مقاومت در برابر حرارت داخلی ناشی از انتقال الکتریسیته، مقاومت در برابر ضربه و خراش های احتمالی که ممکن است در حین جابجایی و یا حین کاربرد و استفاده ایجاد شود، مقاومت در برابر حرارت خارجی، باشد. همچنین این روکش باید به گونه ای باشد که در مسیر انتقال کمترین تلفات انرژی را داشته باشد.

تضمین قیمت انواع سیم برق ساختمانی

سیم های برق ساختمانی انواع گوناگون و کاربرد های مختلفی دارند، در نتیجه نمی توان همه آن ها را به یک قیمت ارزش گذاری نمود و بالطبع قیمت های مختلفی نیز خواهند داشت. نکته اینجاست که انجام خریدی مطمئن و تضمین قیمت انواع سیم برق ساختمانی، باید به ویژگی های سیم از قبیل کیفیت و رعایت استانداردهای لازم جهت تضمین کارایی و ایمنی محصول، دقت نمایید تا بهترین انتخاب را داشته باشید و پشیمانی به بار نیاورد. تنوع در ابعاد و طراحی سیم های برق نیز می تواند تنوع در قیمت را موجب شود. البته این را نیز در نظر داشته باشد که قیمت سیم برق با قیمت کابل برق متفاوت است که این تفاوت هم از تفاوت در ماهیت ساختاری این دو اقلام نشات می گیرد. تولیدکننده های معتبر و نامی داخلی بسیاری وجود دارند که می توانید با جستجویی ساده در اینترنت، آنها را بیابید و با اطمینان، مستقیم از خود تولید کننده و یا بعضا از مراکز و نمایندگی های معتبر آن ها خرید نمایید. این روزها به لطف ساختار های تجاری فضای مجازی و اینترنت به راحتی می توان تنها با اشاره یک دکمه در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت خرید نمود. در این مورد تنها باید کاربرد و مشخصات محصول مورد نظرتان را بخوبی بشناسید و از آن آگاهی داشته باشید؛ که در این مورد نیز می توانید از متخصصین این امر مشاوره بگیرید. 

کارخانه تولید سیم و کابل برق ساختمان

کارخانه تولید سیم و کابل برق ساختمان

می دانیم که ایران یکی از غنی ترین منابع مس و آلومینیوم را در جهان دارد، در نتیجه دور از ذهن نیست، کارخانه های تولید سیم و کابل برق ساختمانی متعددی در کشور وجود داشته باشند. این صنعت نیز مانند صنعت خودروسازی قدمتی دیرینه دارد و از دیرباز تولیدی های بزرگ و کوچکی در این صنعت فعال بوده اند.

اما رونق این صنعت پس از سال 1374 شکل گرفت و تحول عظیمی در این صنعت رخ داد و دستاوردهای نوین مطابق با دانش روز و نیاز مصرف کننده با طراحی های مختلف به بازار معرفی شدند.
اولین تحولی که به طور عمده در صنعت کابل و سیم ایجاد شد، تولید کابل های سربی در منطقه شمال غربی کشور بودند که تا پیش از این در ایران سابقه تولید نداشتند و این در حالی بود که در منطقه خاور میانه و کشورهای تولیدکننده همسایه، سال ها قبل تر این محصول به تولید انبوه می رسیده است. یکی دیگر از دستاوردهای پیشرفت های علمی و تکنولوژی در زمینه سیم و کابل، تولید سیم و کابل های نسوز است که برای اولین بار تولید انبوه آن در ایران از سال 1376  آغاز شده است و با استقبال خوبی در بازار مواجه شد. این محصول علاوه بر افزایش ایمنی ساختمان، موجب حفاظت بیشتر از محیط زیست می شود و محصولی زیست سازگار است.
همانطور که می دانیم روکش متداول در سیم های برق، روکش هایی از جنس PVC است که در حالت احتراق گازهای سمی ای تولید می نماید. بعضا بخاطر همین گازها، حوادث و سوانح آتش سوزی ساختمانی تلفات جانی به همراه داشته است. سیم های با روکش نسوز به دلیل عدم تولید این گازها ایمن تر بوده و برای محیط زیست نیز خطری به همراه ندارد.
اما مساله مهمی که این روز ها گریبان واحد های تولیدکننده گرفته است، این است که اختلالات و رکود اقتصادی و نوسانات بازار و تاثیر آن بر روی مباحثی همچون دستمزدها و تامین سرمایه، موجب شده است که اکثر این واحد ها با یک سوم ظرفیت تولید خود فعالیت نمایند.

کاهش اشتغال و کاهش تولید، مسائلی هستند که این روز ها دامن تولید کشور را گرفته است. با توجه به این مساله آینده خوبی را نیز نمی توان برای این صنعت و تولید کشور، متصور بود.

کارخانه جات زیادی در زمینه ی تولید سیم و کابل فعالیت می کنند اگر بخواهیم آن ها رو به صورت تخصصی به چند گرو تقسیم کنیم عبارتند از : 

کار خانه جاتی که سیم و کابل را به صورت فشار ضعیف و از جنس مس تولید می کنند و  کارخانه صنعتی الکتریک خراسان،  شرکت سیم و کابل مغان، کارخانه سیم و کابل همدان و… در این این دسته قرار می گیرند.

صادرات سیم برق به کشورهای اروپایی

درست است که احداث کارخانه سیم برق ساختمانی و کابل های برق، بر ایجاد اشتغال و بهبود تولید کشور موثر است، اما از سوی دیگر، در زمینه ارزآوری نیز می تواند سهم بسزایی داشته باشد. بیش از یک دهه است که ایران به عنوان یکی از فروشندگان سیم برق آسیا، در زمینه صادرات به بازارهای بین المللی، بالاخص کشور های همسایه مانند عراق، ترکمنستان، ترکیه و افغانستان و همچنین سوریه، فعالیت می کنند.در میان وارد کننده های سیم و کابل ایرانی، افغانستان بزرگ ترین بازار هدف صادراتی سیم و کابل برق ایران به شمار می آید.
در این دهه های اخیر، رویکرد اقتصادی کشور بر مبنای تکیه بر صادرات غیر نفتی بوده است و در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شده است. اما با این حال تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیم و کابل برق از تعرفه های گمرکی ای که موجب شده است هزینه های گزافی به آن ها تحمیل شود گلایه مندند. و هنوز راه برای رقابت در بازار های بین المللی هموار نشده است.
بزرگترین رقیب ایران در سطح خاور میانه یعنی کشور عربستان در این عرصه، با تخصیص LC های ویژه ای به این دسته از صنعتگران، در مناقصات و مزایده ها، تقریبا رقیبی پیروز میدان به حساب می آید. در نتیجه برای رونق صادرات در صنعت سیم و کابل برق با توجه به پتانسیل های بالقوه بسیاری که وجود دارد، نیاز است تا دولت تمهیداتی بیندیشد.
باید توجه کنید که اگر مشکل بنگاه های صادراتی توسط دولت حل شود، می تواند درمانی باشد برای بیکاری و اشتغال زایی و همچنین موجب راه اندازی تولیدی ها با تمام توان خواهد شد. مساله بزرگ امروز کشور ما اعمال تحریم ها و به طبع تاثیر آن بر روی تمام جوانب صادرات و تولیدات داخلی است.

بهترین فروشندگان سیم برق در آسیا

بهترین فروشندگان سیم برق در آسیا با توسعه و پیشرفت سطح کیفی زندگی جوامع و مکانیزه شدن آن، و استفاده هر چه بیشتر و روزن افزون از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، بسیاری از شرکت ها و تولید کنندگان به سوی تولید سیم و کابل برق که یکی از اساسی ترین ملزومات در ساخت جامعه ای الکترونیکی است، سوق یافته اند. از جمله برترین تولید کنندگان و بهترین فروشندگان سیم برق در آسیا، بر اساس آمار درآمد ناشی از تولید این محصول، می توان به کشور هند اشاره نمود. این کشور بر اساس آورده مالی در این صنعت، در جهان نیز بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. و پس از آن در رتبه دوم، کشور صنعتی چین قرار گرفته است.
اما ایران نسبت این کشور ها دارای امتیاز ویژه منابع معدنی و نفتی غنی است که اتفاقا مواد اولیه در تهیه و تولید سیم و کابل برق است. چنانچه به جای خام فروشی به فرآوری روی آوریم می توانیم آینده ای درخشان را برای کشورمان رقم بزنیم.
علیرغم این رتبه بندی، برای اینکه محصولی با کیفیت و مناسب خریداری نمایید که همچنین تمامی استاندارد های ایمنی را رعایت کرده است، باید مشخصات کابل برق مورد نیاز خود و همچنین توقع و کاربردی که از آن دارید را به شفافی بشناسید. آگاهی از آنچه مورد نیاز است، اصلی ترین نکته در خریدی هوشمند و هدفمند است. این امر کمک می نماید که در بین خیل عظیم برند ها و مارک ها مناسب ترین محصول برای کارتان را انتخاب نمایید.

مشخصات سیم و کابل برق

حال سوال اینجاست که چه مشخصات سیم و کابل برقی است که به هنگام خرید باید به آن توجه ویژه نماییم:

  • اولین نکته که باید به آن توجه کنیم این است که این کابل یا سیم برق چه نیازی را باید برطرف کندو چه حجم انرژی را پشتیبانی کند. یعنی چه ولتاژی را باید تامین نماید. بر این اساس جنس و کیفیت حامل و هادی سیم را مشخص می شود. قبلا نیز اشاره شد که هادی سیم در انواع مختلف مس و آلومینیوم و انواع آلیاژ های مسی و آلومینیومی در بازار وجود دارد. (در این مورد می توانید از متخصصان امر مشاوره بگیرید.)
  • روکش سیم های برق به عنوان عایق عمل می نماید و ایمنی محیط و افراد را تامین می نمایند، باید توجه نمایید که در چه مکان و چه کاربردی را از سیم و یا کابل برق انتظار دارید تا بر آن اساس جنس رویه را مشخص نمایید. اما به طور معمول در ساختمان ها از سیم های با روکش PVC و تونل ها از سیم و کابل های با روکش های نسوز استفاده می شود.
  • متراژ و طراحی کابل مورد نیازتان را به طور دقیق بدانید. کابل ها و سیم های برق ساختمانی انواع مختلفی دارند که پیشتر به آن اشاره شد و هر کدام به منظور خاصی استفاده می شوند.
  • پس از طی این مراحل تحقیق نمایید که سیم و یا کابل برق استاندارد های لازم را دارا باشد. تولید کنندگان سیم و کابل برق موظفند،برای احترام به حقوق مصرف کننده، پروانه کاربرد علامت استاندارد را برای هر محصول خود دریافت نموده و اطلاعات آن را به خریداران ارائه نمایند.

توجه و دقت در مواردی به این سادگی می تواند، انتخابی دقیق و مطمئن را به همراه داشته باشد.

سایت رسمی سیم برق ساختمانی

سایت رسمی سیم برق ساختمانی این روز ها هیچ نقطه ای در جهان وجود ندارد که بی نیاز از برقی باشد، و همین توسعه جوامع بشری ایجاب می نماید محصولات جدید با ویژگی های جدید به بازار عرضه شود. در نتیجه برای آگاهی از این محصولات باید اطلاعات به روزی داشته باشید و ویژگی های جدیدی که قطعا در جهت آسان نمودن کار و زندگی بشری است را بشناسید. مراجعه به تک تک تولید کنندگان و پرس و جو در رابطه با هر محصول، کاری سخت و زمان بر است. اما خوشبختانه به لطف دنیای مجازی و اینترنت این امر به آسانی و با صرف بسیار کمی زمان و هزینه، ممکن شده است.
در دنیای رقابتی دیجیتال مارکتینگ، در تمام صنایع و همچنین در صنعت سیم و کابل، تاسیس و راه اندازی وب سایت رسمی برق ساختمانی، امری اجتناب ناپذیر است. برای تعامل با خریداران بالقوه ای که در نقاطی دورتر از مرکز تولیدی هستند، این وب سایت ها می تواند راه حلی بسیار مفید باشد. اما تنها راه اندازی یک وب سایت سیم برق نمی تواند موجب رونق بازار و توسعه مارکتینگ شرکت شود، بلکه باید پویایی نیز در این سایت ها مشهود باشد تا مشتری های بالقوه را به مشتری های وفادار بالفعل تبدیل نماید.